Times Sport Scoreboard

FOOTBALL

Premier league

Rewa 3-1 Suva, Rakiraki 0 – 1 Nadi

NETBALL

Suva Primary School netball

Round one

U9- NPS win by default over CN, U10- SAS 6-0 TLC, U11- S11-8 VAT

Round two

U9- SAS 1-0 VPS, U10- AOG win by default over CN, U11- SMS 6-4 SMPS

Round three

U11- VPS (B) won be default over SJB, U9- TLC won by default over JWPS, U10- SPS won by default over GPS

Round four

U10- HTAS won by default over SJ (W), U11VPS won by default over SPS, U9AOG won by default over SPS

Round five

U9- VPS (B) 10-6 SMPS, U10-SMS won by default over SJB, U12- VPS (B) 2-1 SAS

Round six

U12- VPS (G) 6-2 SPS, U9- VAT (B) 1-0 HTAS, U10- VPS (B)10-5 SPS

Round seven

U10- VPS 3-5 DPS, U12- SMS 10-3 GPS, U9- SJB 3—2 VPS (G)

Round eight: U9- SMS 4—0 GPS, U10- SMPS I 10-5 SPMS 2, U12- DIS 4—6 AOG

Round nine

U13- SMS 10-7 HTAS, U14- VPS 8-2 SAM, DIS 11-1 TLC

Round 10

U14- GPS 10-5 NPS, U13- SPS 4-3 VAT, U14- SMS 7-5 JWPS

Round 11

U13- AOG 7-9 VPS, U14- VAT 7-4 DIS

RUGBY

Suva kaji

The main semifinals results are: U9 semi-final 1: JWPS 7 – SMPS 12, semis 2: Veiuto 5 – AOG 0, U10 semis 1: Veiuto Blues 7 – Suva Methodist 14, semis 2: Veiuto Gold 14 – SMPS 7, U11 semis 1: Veiuto 0 – Suva Methodist 28, semis 2 AOG 7 – St Agnes 0, U12 semis 1: Dudley 7 – Veiuto 14, semis 2 Gopel Primary 7 – Vatuwaqa Primary 0.

Nasinu Kaji

U9: St Joseph the Worker Primary School 0 – 5 Delainamasi, U10: Newtown Gospel 0 – 7 SJW, U11: SJW 7- 14 Delainamasi, U12: BKMS 12 – 7 Nabua, U13: SJW 0 – 5 DGS, U14: BKMS 0 -12 Delainamasi.

Vanua Challenge semi-finals

Rewa 32 – Lautoka 22

Skipper semis

Namosi 16- Naitasiri 13, Nadroga 35 – Suva 12

AFL

Powerade Cup- 2017

Semi-final 1- Raiwaqa Crows 71-19 Suva Lions, Semi-final 2- West Coast Eagles 69-25 Nausori Cats, Results: U15: Sigatoka Methodist 0 – Ratu Navula 34, Sigatoka Andhra 3 – Natabua High 36; U16: Cuvu College 19 – Natabua High 20, Tavua College 0 – Ratu Navula 29; U17: Sigatoka Methodist 0 – Natabua High 5, Ratu Navula 14 Xavier College 3; U18: Ratu Navula 16 Natabua High 10, Cuvu College wbd Sigatoka Methodist; U19: Ra High 7 – Ratu Navula 19, Ba Provincial 38 – Nasikawa Vision College 22.

RUGBY LEAGUE

Fiji National Rugby League

Ra High School grounds: Namuaniwaqa Sea Eagles 18-12 West Tigers (U16), Vatukoro Titans 12-10 Yasawa Saints (Reserve), Nauaniwaqa Sea Eagles 22-18 Topline Warriors (Reserve), Burenitu Cowboys 39-6 Namoli West Tigers (Premier), Namuaniwaqa Sea Eagles 6-14 Police Sharks

Nadi AFL grounds: Navatulevu Herons 4-8Army Bears (Reserve), Ravoravo Rabbitohs 24- 0 Makoi Bulldogs (Reserve), Nadi Eels 17-22 Makoi Bulldogs (Premier), USP ground 1: USP Islanders 14-4 Pacific Energy Kinoya Sea Eagles (Reserve), Nabua Broncos 4-14 Davuilevu Knights (Reserve), Police Sharks 26-0 Saru Dragons (Reserve), Sabeto Roosters 6-4 Dee Cees Nadera Panthers (Reserve), USP ground 2: USP Islanders 24-18 Pacific Energy Kinoya Sea Eagles (Premier), Nabua Broncos 8-12 Namatakula Raiders (Premier), Ravoravo Rabbitohs won by default over Army Bears (Premier), Dee Cees Nadera Panthers 12-14 Saru Dragons, Topline Warriors 8-34 Sabeto Roosters

Southern Zone Rugby competition

Under-14- SGS 36- 0 RSMS MBHS 15-14 Nasinu, U15- SGS 15- 12 Nasinu MBHS 12- 10 RSMS, U16- MBHS 17- 13 Nasinu SGS 14-8 RSMS, U17- MBHS 17-13 Nasinu SGS 20-17 John Wesley College, U18- SGS 14-12 MBHS Nasinu 18-13 John Wesley, U19- Nabua Secondary School 13-8 St Bedes Nasinu 17- 13 Monfort Boys Town, Eastern Zone Rugby Competition results: U15- RKS 41-7 LMS QVS 39- Sila 3, Under 16- RKS 6- St John 3 LMS 13- QVS 3, U17- RKS 33- LPS 9 LMS 15- QVS 14, U18- QVS 16- St Johns 10 RKS 14- LMS 6, U19- QVS 38- TNC 3 LMS 14- RKS 12

Suva Rugby Union

Concrete Solutions Qauia Green 0-34 Harvest Breakthrough – Koroturaga Championship, Harlequins 23-26 Fiji Ports – Escott Shield Championship, Army Green 22-22 QVSOB – Escott Shield Championship, Raiwaqa White 12-0 Lomaiviti Green – Escott Shield Championship, Police Blue 19-10 Nabua Maroon – Escott Shield Championship, Namuka-i-Lau 6-26 Police White – Koroturaga Championship, Covenant Red 27-15 USP – Koroturaga Championship, Delainavesi 41-6 West Coast Grammar – Koroturaga Championship, USON won by default over Raiwaqa Red – Koroturaga Championship, RKSOB 46-0 Nabua White – Koroturaga Championship, Marist 53-3 Suva Stallions – Koroturaga Championship, Covenant Blue 22-19 Concrete Solutions Qauia Gold – Koroturaga Championship, Navy 24-16 Regent Breakthrough – Escott Shield Championship, Savura 15-15 Nasinu – Escott Shield Championship.

More Stories