Some results on day 2

200m (First 3 place getters)

Girls

Sub Junior Heat(H): Maraia Musu (Navosa) 26.01s, Birisita Ratuvou (SJC) 26.55s, Salote Senitolo (Lomaivuna) 27.16s; H2 Wainisi Savou (Nadogo) 26.79s, O’Neill (SJSS), 27.14s, Litia Lulu ( Kamil) 27.29s; H3 Marica Korovulavula (ACS) 25.9s, Helen Cerecere (SJSS) 27.56s, Varanisese Kalisiana (Vaturova) 27.09s; H4 Merewai Nacewa (JWHS) 27.19s, Sereana Vulaono (LDS) 27.58s, Talei Rabuavati (Wainibuka) 27.78s.

Junior: H1 Luisa Tubailai (SJSS) 25.90s, Mereseini Tinailewadina (Naiyala) 26.53s, Emele Volavola ( Dawasamu) 26.73s; H2 Serenia Ragatu (ACS) 25.01s, Braelyn Yee (Natabua) 25.96s, Mereani Bo ( Sigatoka Methodist) 26.84s; H3 Sera Naula (Nasinu) 25.92s, Ana Kaitoga (ACS) 26.36s, Ranadi Raikanikoda (Saqani) 26.65s; H4 Vika Bavuli (JWHS) 25.38s, Lusiana Weta (Navosa) 26.75s, Waimoana Seruinadakulala (SJSS) 27.13s.

Intermediate: H1 Mereoni Loki (JWHS) 26.17s, Maria Adi Vikatoria Verokika (ICC) 27.63s, Inise Quminakelo (Gau) 27.94s; H2 Taraivini Tane (ACS) 27:11s, Iva Sova – Ratu Latianara- 27:32, Asilika Baleiwai – Ra High- 27:66; H3 Vani Buleki- STM- 26:47, Rosi Faliki- Holy Cross- 27:31, Luisa Lewalia-Votualevu College- 27:90; H4 Makereta Naulu-ACS- 24:67, Mereoni Naitau- Lomary Secondary- 26:26, Melaia Ralagakali- Ba Sangam- 26:65.

Senior H1 Laisani Moceisawana (ACS) 26.03s, Losavati Rokoleakai (Dilkusha) 27.17s, Kasanita Biu (Nabua) 27.62s; H2 Alesi Finau (JWHS) 26.28s, Dilina Motea (Vunisea Secondary) 27.24s, Gwen Raoba (Dawasamu) 27.80s; H3 Filomena Balobalo (ACS) 26.05s, Atelaite Buna (Yasawa Secondary) 26.64s, Sulueti Kavu (Tavua College) 27.08s.

100 metres: Senior girls 100m: Laisani Moceisawana ACS 12.4 Alesi Finau Jasper 12.68 Atelaite Buna Yasawa 13.05

Senior boys: 100m Shane Tuvusa Natabua 10.53 Tony Lemeki MBHS 10.78 Netani Vakayalia Lelean 10.97

Boys

Sub Junior H1: Richard Elder (MBHS) 24.53s, Keni Wainiqolo (Uluivalili) 25.05s, Tomasi Tikonilia (Nasinu) 25.38s; H2 Vulirogoyawa Suka (SGS) 24.62s, Esava Ravouvou (St. Thomas) 25.19s, Anare Malani (LMS)Lelean – 25.72s; H3 Mitieli Kafoa (Natabua) 24.16s, George Telawa (Tavua College) 24.47s, Taitao Dovibua (Sacred Heart)24.60s; H4 Sekope Puamau (Jai Narayan – 23.7s, Roko Temonayacatabu – RKS – 25.39s, Filimoni Nalawa – QVS – 25.69s

Junior H1: Kolinio Rakadrudru (QVS) 22.18s, Nemani Mudrailagi (Natabua) 22.38s, Tevita Sokiveta ( MGM) 23.07s; H2 Viliame Reketilako (MBHS) 23.16s, Sakeo Narukutabua (Xavier) 23.94s, Samuela Lua – ADM (24.26s); H4 Waisake Nakavu (MBHS) 22.19s, Tevita Saumalua (Savusavu) 22.47s, Mesake Colasau (QVS)22.78s; H4 Jordan Gucake (SCS) 23.02s, Vereniki Koroi (Bua) 23.27s, Rafaele Pau’u (Rotuma) 23.59s.

Intermediate H1: Apolosi Nawai (LMS) 21.91s,Veniasi Namasara (WML) 22.19s;H2 James Cox (Natabua) 21.48s, Suliano Turagabeci (Nasikawa Vision) 22.13s, Aisake Meo (QVS) 22.43s;H3 Malasebe Tuvusa (SGS) 22.53s, Iosefo Dutuamoli (STS) 23.67s; H4 Netani Jitoko (Richmond High) 22.47s, Samuela Draunibaka (Holy Cross) 22.95s, Ilisoni Qaraniqio (Votualevu College) 23.32s; H5 Joseva Tabakaucoro (MBHS) 22.58s, Melchzedek Katafono (Dudley) 22.90s, Napolioni Nasau (Sacred Heart) 23.56s.

Senior H1: Keasi Naidroka (MBHS) 22.32s, Iosefo Kamusu (St Bedes) 22.82s, Rusiate Rasigatale (RSMS) 23.12s; H2 Shane Tuvusa (NHS) 22.5s, Gabriel Rokotuitai (Holy Cross), Tevita Tawake (STM) 23.05s; H3 Ilaitia Waqairadovu (QVS) 21.18s, Nemia Nawave(RNS) 21.8s, Maikeli Sogari (Lekutu) 22.14s; H3 Emosi Taginamakadre (RNS) 22.41s, Vereniki Tikomaisolomone (LMS) 22.76s, Peniasi Navukula (Nasinu) 22.97s.

Field events:

Boys Intermediate Javelin: RKS-Ratu Mosese Volavola- 55.50, RKS-Jone Elder- 52.93, South Taveuni High School- 55.50, Girls discus: 1kg Intermediate: Vunisea- Senimili Cagilaba- 34.36, Napuka Secondary School- Katarina Lilicama- 33.62, SGS- Lydia Panapasa- 33.20. Boys High Jump Intermediate: Natabua- Tevita Senico- 1.97, QVS-Ilisoni Naiteqe- 1.85, St Thomas- William Sikuri- 1.83, Boys long jump sub junior. Natabua- Josevata Rasoi- 5.81, Sigatoka Methodist- Waisale Inoke- 5.69, MBHS- Simon Behari- 5.69, Girls triple jump senior. ACS- Asinate Kasowaqa, JHS- Frances Kurivitu, JHS-Rosalia Saqato, Boys shot put 4kg junior: MBHS- Jesse Stolz- 14.17, Basden College- Epeli Vakaloloma- 12.74, Savusavu Secondary School- Robin Billings- 12.00. Girls Shot-put intermediate: SGS- Lydia Panapasa- 10.82, SGS-Kinisimere Naivalu- 10.60, SJSS- Maraia Siganisucu- 10.30, Girls long jump intermediate: ACS- Alesi Bulisala- 5.10: Napuka- Mariana Talatoka- 5.04, ACS- Sainimili Vakamino- 4.91, Junior boys javelin, Niusawa Secondary School- Darcy Cammock- 50.44, NMH- Maximus Lesto- 48.99, RKS- Samuela Veiqaravi- 47.85, Senior girls discus, ACS- Ana Baleira- 39.25, JHS- Elena Caucau- 35.77, SGS-Venina Turaganisolevu- 35.74, Senior girls high jump: JHS- Rosalia Raqota- 1.6, BMS- Amelia Finau- 1.5, ACS- Paulini Roko- 1.5, Senior boys long jump: St Bedes- Iosefo Kamusu- 6.89, Ratu Navula- Sefonaia Volau- 6.63, Natabua- Kitione Nasau- 6.39. Sub junior girls long jump: SJSS- Avelina Navue- 4.99, ACS- Veronica Mateo- 4.82, ACS- Veniana Vuata- 4.76

Intermediate boys shot-put: MBHS- Isikeli Lumelume- 14.48, Natabua- Tikomaijapani Batibasaga- 14.25, QVS- Livai Natave- 14.21, Sub junior girls discus, ACS-Tokasa Waqanisavala- 29.39, Niusawa Methodist- Vani Sokomuri- 28.27, SJSS- Phylippa Pickering- 28.20, Senior boys javelin: Niusawa Secondary- Amania Veisa- 56.59, Ratu Navula- Jemesa Malumuvure- 53.89, Immaculate- Waisea Mateo- 53.55, Girls intermediate high jump: JHS- Tuliana Tinai- 1.55, Natabua- Jemima Ferguson- 1.55, SJSS- Tera Narayan- 1.50

More Stories