Nadroga 7s tournament to host 161 teams

THE Nadroga Rugby 7s tournament has released its pool for the inaugural event that will host 161 teams around the country to participate in four days of competition at Lawaqa Park and Kalevu ground in Sigatoka.

The tournament kicks off tomorrow with six different categories.

The under 13 grades start off their competition tomorrow and the main final will be held on Saturday.

Under13: 16 teams

Pool A – Rt Filise, Young Legion, Sanasana Stalions, Collegian.

Pool B – Ravuka, Ravita, Ba West Kids II, Vatumali.

Pool C – Ba West Kids I, Nukucagina, Tuva Youth, Vunavutu Blues II.

Pool D – Saunivalu, Vunavutu Blues I, Bara Young Boys, Highlanders.

Under15: 24 teams

Pool A – Momi Tigers, Collegian, Saunivalu, Ravuka Sharks.

Pool B – Seaside Barbarians, Cuvu Collegian, Young Legion, Navosa Central.

Pool C- Ba West Kids I, Ravita, Nanumiau, Cuvu Blues.

Pool D -Lomavata Youth, Cagimaira, Nukucagina, V15.

Pool E – Ba West Kids II, Nailaga., LDS, Maui Bay Baravi Sharks.

Pool F – Tuva Youth, Ba West Kids III, X15, Resilience.

Under 17: 28 teams

Pool A – Nukucagina, Aflame Bros, Rt Filise II, Hard Rock Tau.

Pool B – Cuvu Marine, Cagimaira, FMF Tuva, Kesenavunivalu.

Pool C – Ravuka Sharks, Nahehevia Magic, Davetalevu, Sanasana.

Pool D – Waitabu, Navosa Central, Vusama, X17.

Pool E – Rt Filise I, Ecotrax Malomalo, Momi Tigers, PSM Aflame Bros.

Pool F – Seaside Barbarian, Uluinakau, Saunivalu, Nailaga.

Pool G – Gaunavou-Nadi, Ravita, Vuya Cavaliers, Evangle Youth.

Under 19: 36 teams

Pool A – Rt Filise, Nasesevia Green, Dominion Bros II, Ruwailevu.

Pool B – Sigatoka YB, Ravita, Nasesevia Magic, Butoni Hurricanes.

Pool C – FMF Tuva Youth, Vunavutu Blues, East Bank New Generation, Bay Harvest Momi Tigers.

Pool D – Ravuka, Senibiau, Nokonoko, Cagimaira.

Pool E – Nukucagina, Lomavata Youth, Henibua, Davetalevu.

Pool F – Black Knights, Lomavata BA, Wadigi Salvo, Rukurukubasaga.

Pool G – Nailaga, Vuda Green, X19, PSM Aflame Bros.

Pool H – Dominion Bros, Saunivalu, Raddison, Naduruniu, Nasikawa Vision.

Pool I – Gaunavou-Nadi, FSC YB Ba, Sunset Malolo, Yasawa Flyer.

Open Women: 9 teams

Pool A – Nadi Aviators, BLK Red Stallion, Sea-Hawks, Rt Filise.

Pool B – Nadi Blazers, BLK Blue Stallion, Striders, Flying Vixens, Tu Vakarau.

Open Men: 48 teams

Pool A – Uluinakau, Nasaunivalu, Momi Tigers, LSU.

Pool B – Army Green, Nahehevia Magic, Dominion Bros, Buha Bowral Black.

Pool C – Wardens Gold, Eagles Peak,  Malomalo Babas, Senibiau, Nasikawa Blues.

Pool D – Rt Filise, Red Diamond, Zip Fiji Tau, Vajubuco Bros.

Pool E – Westfield, Tavua Sharks, Tu Vakarau, First Landing.

Pool F – Yamacia, PSM Aflame Bros, Bamboo Travellers, Lomavata BA.

Pool G – Ravuka Sharks, Henibua, Ruwailevu, Coastline Roos.

Pool H – JB Bros Sorokoba, Fire, Nasesevia Green, Army Red Nadro.

Pool I – Redwing, Bemana Babas, Nawaqavesi, Navy.

Pool J – BLK Stallions, Eagles Peak Coastal Eagles, Navutulevu, Shangri-La Fijian Resort.

Pool K – Ecotrax Stallion, Pacific Warriors Nairai, Bay of Plenty, Davetalevu.

Pool L – Island Magic, Nanumiau, Nukucagina, Exile Bros.

More Stories