LOCAL AND INTERNATIONAL SCOREBOARD

BODYBUILDING

THE Mr Suva Classic Bodybuilding Championship was held on Saturday at the YMCA Gym in Suva:

Under 70KG: 1st-Venon Bhim, 2nd-Nilesh Chand, 3rd-Inoke Verebasaga

Under 75KG: 1st-Tomasi Vakasaudrika, 2nd-Adrial Thein

Under 80KG: 1st-Apisalome Waqawai, 2nd-Isimeli Waqabaca, 3rd-Peniasi Kaloucava

Under 85KG: 1st-Jekesoni Yanuyanudua, 2nd-Saimoni Leuta, 3rd-Mesake Rasari

Under 90KG: 1st-Meli Rasileka

Over 90KG: 1st-Sefanaia Cakautini

Master over 40yrs: 1st-Voniriti Radua

Women: Haifa Work

FOOTBALL

Battle of the Giants

THE Inkk Mobile Battle of the Giants tournament pool games were held at Ba’s Govind Park over the weekend:

Day one: Suva 4 Nadroga 0, Lautoka 1 Navua 0, Rewa 1 Labasa 0, Ba 1 Nadi 0

Day two: Suva 1 Navua 0, Lautoka 1 Nadroga 0, Nadi 2 Labasa 1, Ba 0 Rewa 0

INTERNATIONAL

Premier League

Aston Villa 0 – 0 Newcastle, Chelsea 2 – 0 Leicester, Crystal Palace 1 – 3 West Ham, Southampton 0 – 0 West Brom, Swansea 1 – 0 Burnley, Everton 2 – 2 Arsenal, Burnley 1 – 3 Chelsea

Championship

Ipswich 0 – 1 Norwich, Blackburn 3 – 2 Bournemouth, Brentford 1 – 1 Birmingham, Brighton 2 – 1 Bolton, Derby 5 – 1 Fulham, Huddersfield 1 – 1 Charlton, Middlesbrough 2 – 3 Sheff Wed, Millwall 0 – 1 Rotherham, Nottm Forest 4 – 0 Reading, Watford 4 – 1 Leeds, Wigan 1 – 0 Blackpool, Wolves 1 – 0 Cardiff

Europa League

AEL Limassol 1 – 2 Tottenham, KSC Lokeren 1 – 0 Hull, Aktobe 0 – 1 Legia Warsaw, FC Astana 0 – 3 Villarreal, Dynamo Moscow 2 – 2 Omonia Nicosia, FK Qarabag 0 – 0 FC Twente, HJK Helsinki 2 – 1 SK Rapid Vienna, Ruch Chorzów 0 – 0 Metalist Kharkiv, PSV 1 – 0 Shakhtyor Soligorsk, Dinamo Minsk 2 – 0 CD Nacional, IF Elfsborg 2 – 1 Rio Ave, Kardemir Karabukspor 1 – 0 St Etienne

French Ligue 1

Guingamp 0 – 1 Marseille, Bastia 1 – 0 Toulouse, Lille 2 – 0 Lorient, Montpellier 2 – 0 Metz, Nice 1 – 3 Bordeaux, Reims 0 – 2 Caen, Evian Thonon Gaillard 0 – 0 Paris St-Germain

German Bundesliga

Borussia Dortmund 0 Р2 Bayer 04 Leverkusen, 1. FC K̦ln 0 Р0 Hamburger SV, Eintracht Frankfurt 1 Р0 Sport-Club Freiburg, Hannover 96 2 Р1 FC Schalke 04, Hertha BSC 2 Р2 SV Werder Bremen, TSG 1899 Hoffenheim 2 Р0 FC Augsburg, Bayern Munich 2 Р1 VfL Wolfsburg

Portuguese Primeira Liga

Marítimo 2 – 1 Académica de Coimbra, Paços de Ferreira 0 – 1 FC Porto, Sporting Lisbon 1 – 0 Arouca, Vitória Guimarães 3 – 0 Penafiel

Spanish La Liga

Málaga 1 – 0 Athletic Bilbao, Granada CF 2 – 1 Deportivo de La Coruña, Sevilla 1 – 1 Valencia CF, Almería 1 – 1 Espanyol

RUGBY

Kaji Rugby

THE Rewa Galaxy Kaji Rugby tournament was held in Suva last week:

U9: Plate semi-final: Ovalau 12 C/ East 0, Lami 7 Nasinu 12; Final: Ovalau 7 Nasinu 14

Bowl quarter-final: Rewa 7 Serua 5, Navosa 7 Nadi II 0, Macuata 12 Tailevu 0, Highlanders 12 Bua 7; Semi-final: Rewa 0 Navosa 26, Macuata 7 Highlanders 0; Final: Macuata 0 Navosa 7

Shield semi-final: Wainibuka 7 Taveuni 0, Kadavu 26 Beqa 5; Final: Wainibuka 0 Kadavu 21

Cup quarter-final: Ovalau 0 Nadi I 5, Northland 26 C/East 0, Cakaudrove 19 Lami 0, Nasinu 7 Suva 14; Semi-final: Nadi I 7 Northland 5, Cakaudrove 0 Suva 26; Final: Nadi I 0 Suva 33

U10: Plate semi-final: Nasinu 7 Kadavu 0, Tailevu 19 C/East 0; Final: Nasinu 0 Tailevu 7

Bowl quarter-final: Serua 7 Ovalau 0, Highlanders 21 Bua 0, Lami 0 Navosa 31, Wainibuka 7 Cakaudrove 26; Semi-final: Serua 0 Navosa 14, Highlanders 7 Cakaudrove 7; Final: Navosa 5 Cakaudrove 14

Shield semi-final: Beqa 7 Taveuni 0, Namosi 0 Rewa 49; Final: Rewa WBD over Beqa

Cup quarter-final: Suva 12 Nasinu 0, Northland 7 Kadavu 0, Tailevu 7 Nadi 14, C/ East 0 Macuata 28; Semi-final: Suva 7 Northland 14, Nadi 14 Macuata 14; Final: Northland 7 Nadi 14

U11: Plate semi-final: Navosa 7 Nadi 14, C/East 14 Cakaudrove 12; Final: Nadi 21 C/East 0

Bowl quarter-final: Highlanders 14 Kadavu 7, Lami 0 Northland 26, Rewa 7 Nasinu 33, Serua 17 Bua 20; Semi-final: Nasinu 14 Bua 7, Highlanders 14 Northland 19; Final: Northland 7 Nasinu 14

Cup quarter-final: Ovalau 7 Navosa 0, Nadi 0 Macuata 11, C/East 14 Tailevu 21, Cakaudrove 5 Suva 21; Semi-final: Ovalau 0 Macuata 21, Tailevu 0 Suva 14; Final: Macuata 7 Suva 7

U12: Plate semi-final: Nadi 14 Ovalau 7, Northland 7 Kadavu 7; Final: Nadi 7 Kadavu 7

Shield semi-final: Highlanders WBD, Serua 7 Lami 12; Final: Highlanders 21 Lami 0

Cup quarter-final: Nadi 7 Nasinu 12, Cakaudrove 21 Ovalau 7, Kadavu 0 Tailevu 21, Northland 12 Suva 14; Semi-final: Nasinu 0 Cakaudrove 7, Tailevu 14 Suva 7; Final: Cakaudrove 7 Tailevu 7

U13: Plate semi-final: Bua 7 Cakaudrove 10, Highlanders 0 Nadi 3; Final: Nadi 11 Cakaudrove 3

Bowl quarter-final: Beqa LBD Kadavu, Nasinu 8 Northland 5, Ovalau 5 Navosa 0, C/East 17 Lami 0;

Semi-final: Ovalau 10 C/East 7, Kadavu 0 Nasinu 3; Final: Nasinu 0 Ovalau 5

Shield semi-final: Rewa WBD, Wainibuka 0 Serua 10; Final: Rewa 17 Serua 0

Cup quarter-final: Suva 34 Bua 0, Tailevu 13 Cakaudrove 8, Highlanders 0 Nadi II 6, Macuata 12 Nadi 0; Semi-final: Nadi II 6 Macuata 3, Suva 7 Tailevu 0; Final: Nadi II 10 Suva 41

U14: Plate semi-final: Nasinu 5 Nadi 0, Lami 3 Navosa 5; Final: Nasinu 10 Navosa 0

Bowl quarter-final: Bua 3 Kadavu 5, Tailevu 12 Highlanders 0, Gau 0 Northland 17, Cakaudrove 12 Serua 3; Semi-final: Northland 3 Cakaudrove 12, Kadavu 5 Tailevu 5; Final: Kadavu 8 Cakaudrove 10

Shield semi-final: Rewa 7 Taveuni 0, Namosi 0 Wainibuka 7; Final: Rewa 7 Wainibuka 0

Cup quarter-final: Suva 13 Nasinu 0, Macuata 7 Nadi 5, C/East 5 Lami 0, Navosa 0 Ovalau 7; Semi-final: C/East 7 Ovalau 13, Suva 10 Macuata 3; Final: Suva 21 Ovalau 7

Skipper Cup

Senior final: BLK Nadroga 50 Tacirua Transport Naitasiri 7

U20 final: Nadroga 8 Nadi 3

Suva Rugby Union

THE RC Manubhai Escott Shield and Fulton Hogan Koroturaga matches were held at the ANZ Stadium in Suva on Saturday:

Ambassadors Semi-finals: Concrete Solutions Qauia Green 27 Grammar 23, FMF USON 21 Breakthrough 17

Koroturaga Quarter-finals: SSFL Stallions won by default against Tovata, USP Islanders 33 Lomai Black 12, Wakanisila 5 Ricoh Toorak Blues 16, QVSOB 15 Police White 6

Premier: Army Green 41 Harlequins 16, NFA 54 Savura 10, Police 43 Navy 8, Marist 27 Tacirua 13, Raiwaqa 36 Red Rock 22, Lomai Green 26 Nabua 7, Covenant won by default against Newtown

INTERNATIONAL

Rugby Championship

New Zealand 51 Australia 20

South Africa 33 Argentina 31

RUGBY LEAGUE

Vodafone Cup

THE Suva/Nasinu zone of the Vodafone Cup competition and the Top 8 competition was held at the Suva Grammar Grounds on Saturday:

U16: Makoi Bulldogs 14 Nakasi Rabbitohs 4; U18: Nadera Panthers 19 Nabua Broncos 4, Nakasi Rabbitohs 6 Narere Eels 16, S.Nair Davuilevu Knights 10 Makoi Bulldogs 6

Reserve: Pacific Energy Kinoya Sea Eagles 20 Wailada Warriors 4, Lami WBD Topline Warriors

Top 8: Police Sharks 24 Pack Leader Nabua Broncos 30, Burenitu Cowboys 24 Fairtrade Makoi Bulldogs 14, KBL Saru Dragon WBD Topline Warriors, Dee Cees Nadera Panthers 14 Sigatoka Electric Sabeto Roosters 22

INTERNATIONAL

NRL

Canterbury-Bankstown Bulldogs 30 Wests Tigers 10, Manly Sea Eagles 12 Parramatta Eels 22, Brisbane Broncos 48 Newcastle Knights 6, South Sydney Rabbitohs 10 North Queensland Cowboys 22, New Zealand Warriors 12 Sydney Roosters 46.

More Stories