Fiji Time: 7:23 PM on Monday 22 December

Fiji Times Logo

/ Front page / Sport

Scoreboard

Compiled By Zanzeer Singh
Monday, February 18, 2013

ATHLETICS

Fiji

THE Athletics Fiji weekly competition continued at the Cathedral grounds on Saturday.

3000m Open Men: Zubair Dean Laucala 11:00.6, Parame Bula Olympus 11:31.6, Jope Tamanisaqa Olympus 12:30.4; 30m U6 Mixed: Faith Khelan Olympus 7.20s, Noelani Rodan Olympus 7.31s, Nathaniel Rodan Olympus 9.42s; 30m U6 Boys: Asesela Ravudi Olympus 7.61s, Joshua Olympus 7.82s; 30m U8 Girls: Loraini Cakau Olympus 5.81s, Gabriella Mitchell Olympus 6.02s, Mili Pickering Olympus 6.11s; 30m U8 Boys: Papanui Liew Olympus 6.99s, Samson Rodan Olympus 9.23s; 30m U10 Girls: Railala Tubunasale Olympus 5.91s, Julie Grace Olympus 6.23s, Sainileba Baleisuva Olympus 6.42s; 30m U10 Boys: Marcus Khan Olympus 5.55s, George Rodan Olympus 5.61, Joseph Rodan Olympus 5.71s, Daniel Tukai Olympus 5.81s, Steven Gauna Olympus 5.91s, Pasio Mario Olympus 6.01s; 100m U14 Girls: Helena Young Olympus 14.33s, Nayana Mendes Laucala 14.57s, Tabua Raisere Laucala 15.16s; 100m U14 Mixed: Kula Gauna Olympus 15.61s, Raelyn Mario Olympus 16.26s, Joseph Rodan Olympus 16.53s, Seraia Michell Olympus 18.94s; 100m U14 Boys: Kelemete Namalumu Brothers 13.22, Joeli Ravulo Brothers 13.42, Brandon Ryle Brothers 13.51, Timoci Koroduadua Brothers 13.51, John Semise Brothers 13.70, Thomas Qumuvutia Olympus 13.72, George Narruhn Brothers 14.78; 100m U16 Girls Ht 1: Siga Ratumudu Olympus 14.01, Paulini Elder Olympus 16.12; 100m U16 Girls Ht 2: Brendan Tubuleca Olympus 17.29, Aseri Francies Para Sports 19.33; 100m U 16 Boys Ht 1: Josevata Rokovailevu Olympus 12.22, Mark Sukanaivalu Brothers 12.75, Tony Lemeki Olympus 13.03s, Emori Bukadina Olympus 13.55s; 100m U16 Boys Ht 2: Keasi Naidroka Laucala 12.70, Tony Hiriasia Brothers 12.70, Nailati Daveta Olympus 12.90, Livai Qioniliva Olympus 13.01, Seremaia Mataiwai Olympus 13.22, John Gauna Olympus 13.42; 100m U16 Boys Ht 3: Simon Lilicama Laucala 11.60, Eparama Bravilala Laucala 11.82, Josaiah Kwong-Wah Olympus 12.13, Apenisa Dugu Ivalu Olympus 12.21, Sakenasa Rakaria Olympus 12.20, Josua Waqa Olympus 12.31, Jackmaciu Kaitoga Laucala 13.61; Event: 100m U18 Boys Ht 1: Akuila Matanatabu Olympus 12.7, Waisake Vati Laucala 12.8, Paliasi Ledua Olympus 12.91, Josua Uluiviti Laucala 14.50, Jack Wong Olympus 14.90; Event: 100m U18 Boys Ht 2: Albert Miller Jr Lauala 12.02, Lui Culai Olympus 12.22, Epeli Jarome Olympus 12.64, Timoci Nakarua Olympus 12.82, Waisale Tukana Olympus 13.24; Event: 100m U20 Boys: Apolosi Ratumudu Olympus 11.70, Elisoni Sailosi Laucala 11.81, Tevita Kuruvakadua Olympus 12.02, Josefa Vurewa Olympus 12.30, Trinstan Khan Olympus 12.33, Waisale Nagonevulavula Olympus 12.40; 400m U14 Boys: Timoci Koroduadua Brothers 61.60: Eddie Vere Veiuto 61.60, Jonetani Fall Olympus 63.20, Jone Seru Veiuto 65.60; 400m U14 Boys Ht 2: Tony Hirasia Brothers 64.40, I Tara Veiuto 65.60, Mitieli Cirikisuva Brothers 71.20, Benjamin Kean Brothers 82.70, 400m U14 Girls: Kereni Sorowaqali Veiuto 68.70, Tailah Ah Yuk Veiuto 69.50; 400m U16 Men's: Josaia Bakan Olympus 58.9, Nelson Cokanasiga Olympus 59.6, Joseva Bua 62.40, Andre Marseu Laucala 67.77; 400m U18 Boys Ht 1: Waisale Nagonevulavla Olympus 53.6, Jack Niubalavu Olympus 53.3, Kilioni Sisiwa Olympus 57.8; 400m U18 Boys: Lui Culai Olympus 57.7, Peni Narube Olympus 59.3; 50m U8 Mix Ht 1: Gabriella Mitchell Olympus 10.20, Papanui Leew- M Olympus 10.7, Lelani Saukuru Olympus 10.80, Lelani Fall Olympus 10.10, Israel Mario Olympus 22.10; 50m U8 Boys Ht 2: Marcus Khan Olympus 8.50, Daniel Tuka Veiuto 8.60, Steven Gauna Olympus 8.70, Pasio Mario Olympus 8.90, Railala Tabunasole Olympus 8.93; 800m U16 Boys: Josua Raivaua Olympus 2.27.3, Nailati Daveta Olympus 2.27.4, Apisai Devo Olympus 2.29.9, Maciu Tabulawa Olympus 2.40.6, Semi Qarau Olympus 2.41.5, Rajiv Prasad 2.46.1, Brandon Steele Olympus 2.48.3; 800m Open Mens: Urupeni Senibullu Laucala 2.16.2, Zubair Dean Olympus 2.20.3, Ilisoni Sailosi Laucala 2.21.50, Akuila Matanatabua Olympus 2.26.0; 4X100m U14 Mixed: Olympus (Boys) 53.5, Veiuto 55.01, Laucala 56.70, Olympus Girls 64.10; 4 X 100m U15 Boys: Veiuto 49s, Olympus 49.9, Laucala 51.01, Brothers 52.40; 4 X 100m Mens 16 Boys: Olympus 46.80, Olympus 48.01, Veiuto 49.80, Olympus 53.60; 4 X 100m Mens Open: Veiuto 45.80, Olym-Veiuto 45.82, Olym- Veiuto 46.40, Olympus 46.90.

BASKETBALL

Raiwaqa

THE Raiwaqa Basketball Association Super League was held last Saturday at Eds Courts.

Women's: Dynamic Redz 55 Chosen 2 5; Sparks 55 Westy Stripe 91 14; Golden Bati 18 Lady Birds 38; Chosen 40 Mystics 14; Lady Birds 40 Saints 37; Men's: Bryce 53 Westy Stripe 91 22; Veterans 26 Mighty Mights 31; Boston White 68 Golden Bati 9; Westy Stripe 91 10 Mighty Mights 37

CHESS

Kundan Singh Open

THE Kundan Singh Open Chess Championship was held at the FASANOC House in Suva yesterday.

A-grade - Manoj Kumar (4.5),Calvin Prasad (4), Goru Arvind and Juan Clomera (2.5 points each); B-grade - Kabrina Terubea (7.5), Gloria Sukhu (6), Amy Bale (4.5); Primary grade - Vinooda Seniwaratene, Jacquelyn Masilomani

Golf

Denarau

THE Peters family of Canada-sponsored 18 holes stroke event was played at the Denarau Golf and Racquet Club in Nadi on Saturday.

Men's: Overall gross-Mark Hooper 73; Ovrall nett-1st Rick Hamilton 68, 2nd Paul Yui 71, 3rd Tevor Fox 71 (countback). Ladies: Overall gross-Sulueti Brooks 94; Overall nett-Janice Hinton 74.

Nadi

THE Rotomould Fiji Limited 2013 Summer Cup round five competition was played at the Nadi Airport Golf Club on Saturday.

A grade: 1st Abid Hussain 64 nett, 2nd Ritesh Chandra 65 nett, 3rd Mohammed Faiyaz 66 nett; B grade-1st Hamza Ali 69 nett, 2nd Mahend Singh 69 nett (countback), 3rd Sanjesh Dodi Prasad 70 nett; C grade: 1st Avikash Chand 59 nett, 2nd Arvind Chand 76 nett, 3rd Shamal Narayan 85 nett.

Lautoka

THE Tesla Electrical of Australia-sponsored 12 holes stroke event was played at the Lautoka Golf Club yesterday.

1st Raymond Singh 47, 2nd Mohammed Sharif 49, 3rd Abdul Jalal 50, 4th Abinesh Gounder 51, 5th Vijay Ram 52. Nearest to the pin: Anthony John, Abdul Khan. Longest drive: Raymond Singh.Rugby

RUGBY

Lautoka

THE Lautoka Rugby Union tens tournament was played at the Nadovu grounds on Saturday. Bowls Quarter-finals: Red Hill 6 Matawalu 3, Navutu 0 Army 12, Batiri 12 Topline 0, Vuda Green 10 Teidamu 0; Semi-finals: Red Hill 12 Vuda Green 5, Army 5 Batiri 10; Final: Red Hill 7 Batiri 0. Plate Semi-finals: Duiyasana 10 Vitogo 5, Misiwani 7 Namoli 15; Final: Duiyasana 12 Namoli 10. Cup Quarter-finals: Draulu 7 Duiyasana 0, Vio 3 Vitogo 0, Golden Eagles 16 Namoli 5, Vuda Blues 10 Misiwani 5; Semi-finals: Draulu 12 Vio 10, Vuda Blues 5 Golden Eagles 15; Final: Golden Eagles 18 Draulu 0.

MH Red Rock 7s

THE MH Red Rock 7s tournament was held at Albert Park last Saturday.

Semi-finals: Lomaiviti 12-10 Red Rock II, Red Rock I 12-7 BSP Life Wardens; Final: Lomaiviti 19-17 Red Rock I.

SNOOKER

South vs West

NAUSORI Club's SN Pundit defeated Sigatoka Club's Shalvin Singh in the decider to earn his southern team the annual South versus West title for the seventh consecutive year in a row. South defeated West 8-4 in the challenge at the Nadi Sports Club yesterday. The southerners made a blazing start in the competition racing away to a 7-0 lead. The westerners fired back to claim four more matches.

SOCCER

National Football League

RESULTS from the Fiji Sun/GP Batteries National Football League played on Saturday at the following venues. Prince Charles Park: Nadi 1-0 Lautoka; Govind Park: Ba 3-0 Rewa; Suva 3-0 Tavua.

Navua

THE John's Electrical-sponsored Navua Football Association pre-season tournament was held at the Vashist Muni Primary School grounds over the weekend.

Naitonitoni Rovers 2 LICI Tokotoko 0, Vakabalea FC 0 Wainivedio FC 0, Waidova Sanatan 0 League FC 0, Calia Eagles FC 2 Calia FC 1, Jolly Brothers FC 0 Combine Brothers 2, Sangam Sports 1 Barbarians FC 1, Combine Brothers 7 LICI Tokotoko 1, Calia Eagles FC 0 Wainivedio FC 0, Waidova Sanatan 0 Naitonitoni Rovers 0, Calia FC 2 Barbarians FC 3, Jolly Brothers FC 0 League FC 2, Sangam Sports 0 Vakabalea FC 4.

VOLLEYBALL

Vulaca Championship

THE annual Vulaca Championship was held over the weekend in Suva,with 29 teams in the men;s women's grades competing.

Friday: Men's: 2Day FM Suva 2 Kinoya II 0, Vatuwaqa 1 0 USP II 2, 2Day FM Suva 2 Nakasi 0, Kinoya II 1 USP II 2, Vatuwaqa I 0 Nakasi 2, 2Day FM Suva 2 USP II 0, Raiwai Gold 2 Nadonumai II 0, Mirchi FM Suva 1 Raiwaqa I 2, Raiwai Gold 2 S/Forces I 0, Mirchi FM Suva 2 Nadonumai II 0, Raiwaqa I 2 S/Forces I 0, Raiwai Gold 2 Mirchi FM Suva 0, Kinoya I 2 Nadonumai I 0, Bula FM Suva 2 Raiwaqa II 0, Kinoya I 2 S/Forces II 0, Bula FM Suva 1 Nadonumai I 2, Raiwaqa II 0 S/Forces II 2, Kinoya I 1 Bula FM Suva 2, Raiwaqa II 0 Nadonumai I 2, Gold FM Suva 2 Vatuwaqa II 1, Raiwai Black 0 USP 2, Vatuwaqa II 1 Raiwai Black 2, Gold FM Suva 2 USP II 0, Gold FM Suva 0 Raiwai Black 2

Women's: Quarters - Suva Blue 2 Security Force II 0, USP Green 1 Security Force I 2, Kinoya 2 Raiwai 0, Suva Black 2 Vatuwaqa 0; Semis - Suva Blue 1 Security Force I 2, Suva Black 2 Kinoya 0; Final - Suva Black 3 Security Forces I 0; Men's: 2Day FM Suva 2 Raiwaqa I 0, Gold FM Suva 2 Nadonumai 1, Raiwai Gold 2 Nakasi 0, Kinoya Gold 2 USP Green 0; Semis - 2Day FM Suva 2 Gold FM Suva 0, Raiwai Gold 2 Kinoya Gold 0; Final - Raiwai Gold 3 2Day FM Suva 1

Waiyavi

THE Waiyavi Volleyball Association club competition was played at the Natabua High School courts on Saturday. Outcast White 0 Scorpio 2, Outcast Black 2 Bila 1, Tagimocia 1 Outcast White 2, Scorpio 2 Balawa 1, Outcast White 2 Bila 0, Saffron 2 Outcast Black 1, Tribe 2 Senibua One 0, Scorpio Two 2 Senibua Two.





Fiji Times Front Page Thumbnail

Kaila Front Page ThumbnailFiji Times & Kaila Frontpage PDF Downloads

Use the free Acrobat Reader to view.

Today's Most Read Stories

  1. Drunk doctor claim
  2. Axed but at peace
  3. Stranded on vessel
  4. Dream come true
  5. Check the meat
  6. Police, FRCA raid uncover $A30m of heroin
  7. Love heals the pain
  8. Educationist calls it a day
  9. House collapses after minor landslide
  10. Perseverance pays off

Top Stories this Week

  1. TV pair sent home Wednesday (17 Dec)
  2. Justice and sleep at last Thursday (18 Dec)
  3. She's gone but the pain stays Tuesday (16 Dec)
  4. TERROR ALERT Gunmen strike Sydney cafe Tuesday (16 Dec)
  5. Clan leader calls for harsher penalties Wednesday (17 Dec)
  6. Court told of baby's tragic end Thursday (18 Dec)
  7. 441 new positions Wednesday (17 Dec)
  8. A-G: Claim ludicrous Friday (19 Dec)
  9. Rugby star's emotional celebration with children Thursday (18 Dec)
  10. Years later daughter still feels pain of losing dad Friday (19 Dec)