Fiji Times Logo

Fiji Time: 10:47 PM on Sunday 20 April

/ Front page / Sport

Weekend Draws

Emoni Narawa
Friday, February 01, 2013

ATHLETICS

ATHLETICS Fiji weekly competition will be held at Cathedral Secondary School ground tomorrow.

10am - 3000m U18, U20, Open; 10.15 - 50m U8, U10; 10.30 - 100m U14, U16, U18, U20, Open; Long Jump U16, U18, U20, Open; 10.45 - 400m U16, U18, U20, Open ; 11.00 - 75m U10, U12; Shot Put U18, U20, Open; 11.15 - 800m U16, U18, U20, Open; 11.30 - 200m U14, U16, U18, U20, Open; 12noon - 4x100m relay U14, U16, U18, U20, Open. Competition is open to all athletes and will also cater for Para athletes

BASKETBALL

Suva

ALL interested clubs that want to participate in the Suva competition for the 2013 season, please contact Leonard Whippy 9464573. Season starts at the end of the month.

Lautoka

Draws for Lautoka Basketball league at the multipurpose courts tomorrow.

Court One: 2pm Young Stars - Namoli 1(m); 3.00 West Saints -Blue Devils (m); 4.00 Namoli 11-Tribal 11(m); 5.00 Young Stars - Cougars (m)

Court Two: 2pm Namoli -Tribal (w); 3.00 Namoli Veterans -Tribal 1 (m); 4.00 Cougars -Tribal (w); 5.00 Blue Devils (m); Duty team: Young Stars

Games will be played in four quarters of 12min each. Round two of competition ends on February 9. The Fitness five tournament is scheduled for February 16, tournament fee is $20 per team and interested teams can contact Apakuki Tavoro on 7454139 or Wise Tora on 9261215.

Raiwaqa

THE opening of the Raiwaqa Basketball Super League tournament draws for tomorrow at Ed's court.

9 - 10.30am, U10 and U15 Boys and Girls games; 11.00, Mighty Mights-Golden Bati (M); 12noon Mystics-Westy Stripe 91 (W); 1.00: Redz-Golden Bati (W); 2.00, Boston (Red)-Bryce (M); 3.00, USP-Veterans (M); 4.00, Chosen-Lady Birds (W); 5.00, Saints-Sparks (W); 6.00, Boston (White)-Macpacers (M); Bye: Chosen (W); Westy Stripe 91 (M)

CRICKET

Suva

SUVA Cricket Association round two of games at Albert Park tomorrow.

AP1: 8:30 Westpac Sarafu-Ono-i-Lau; 11:30 TKG Yadrana-Moce II (Perpetual Cup Challenge); 2:3pm Novotel VICC-Nasaqalau

AP2: 8:30am HMT Army-BSP Titans; 11:30 Green Energy Oneta-SGSOB; 2:30 Police-Moce I

GOLF

Fiji Golf Club

BSP Life Summer Cup golf tournament will be played at the Vatuwaqa golf course tomorrow.

Tee Off: 8.00 Thipait Hussein, Abdul Hafiz, Mohammed Rafik, Mahmood Rahman; 8.08 Filimone Jitoko, Savenaca Narube, Anare Gukilau, Tanasio Naqarase; 8.16 Solo Nata, Sitiveni Rabuka, John Tevita, Peni Taoi; 8.24 Rishi Ram, Avindra Kumar, Govind Sami, Sanjeshwar Ram; 8.32 Viliame Raululi, Nemani Yavala, Isoa Gavidi, Michael Greenwood; 8.40 Michael Andrews, Graham Meecham, Rajesh Raj, Malcolm Wandell; 8.48 Peter Dixon, William Parkinson, Haroon Ali, Kevin McCarthy; 8.56 Jope Tuivanuavou, Malakai Naiyaga, Pio Bosco, Niumaia Tabunakawai

9.00 Starter's Time: 9.08 Juni Joe, Dennis Fong, Gurd Mar, Dawi Jee; 9.16 Vise Pongi, Peter Eafeare, Albert Mariner, Moses Fong; 9.24 Joe Mataika, Mervyn Low, Joe Dulakiverata, Kevin Maitava; 9.32 Mark Turner, Jiujiua Leca, Neil Christensen, Jarrod Turner; 9.40 Jim Hall, Martin Fidler, Russell Gibson, Nathan Kirk; 9.48 Zavir Khan, Vijeshwar Datt, Raveen Chand, Rizwan Hassan; 9.56 Majoor Begg, Ramesh Chand, Vimlesh Maharaj, Vidhya Lakhan; 10.04 Joeli Bukarau, Praneel Chandra, Malcolm Paterson, Derik Rawlinson

10.08 Starter's Time; 10.16 Steve Jones, William Naisara, Ilisoni Rarasea, Fr. Vodivodi; 10.24 Wilson Young, Bill Pareti, Falo Keil, Lui Naisara; 10.32 Mosese Naisara, Brij Lal, Opetaia Ravai, Nafitalai Cakacaka; 10.40 Joe Rodan, Eric Nand, Bobby Singh, Michael Spencer; 10.48 Agnes Managreve, Kamini Singh, Caroline Chang, Barbara Nasara; 10.56 Kishore Dahya, Ravindra Lal, Umesh Shandil, Ravineet Kumar; 11.04 Marika Naupoto, Penisoni Gauna, Masi Naupoto, Viliame Naupoto; 11.12 Ashok Nath, Jagat Ram, Satya Nand Prasad, Ashok Goundar

11.16 Starter's Time; 11.24 Michael Joe, Edward Yuen, Frank Chan, David Wong; 11.32 Kelera Watling, Ana Harvey, Ufemia Naisara, Clare Mariner; 11.40 Margret Browne, Mua Rawlinson, Lilian Allen, Rose Sue; 11.48 Gye Oh, Susie Yee, Anna Dunn, Merelita Mc Carthy; 11.56 Cecil Browne, Narendra Kumar, Billy Singh, Rt. Cokanauto; 12.04 Ceaser Lateef, Rt. Epeli Nailatikau, Robert Williams, Adish Naidu; 12.12 Vijay Madhavan, Jack Reddy, Mohit Prasad, Keshwa Reddy; 12.20 Tom Ricketts, Bhaskaran Nair, George Cornelius, Eric Shandil; 12.28 James Raman Jr, Mark Swamy, Conway Beg, Feizal Haniff; 12.36 Robert Li, Mohammed Rizwan, Vijay Pillae, David Oakley; 12.44 Piveni Piukala, Richard Kwon, Mahmood Buksh, Avind Lal; 12.52 R J Park, S H Park, B C Jin, R S Baek; 1.00 Francis Chung, Steve Yam, Joe Chung, Barry Whiteside; 1.08 Sir Timoci Tuivaga, Iliesa Labaibure, Ram Bajekal, James Raman Snr; 1.16 D S Oh, C H Cheong, B W Bang, Y J Oh; 1.24 Manish Deo, Basdeo Lal, Jai Lal, Ram Lochan; 1.32 J T Kim, S T Park, Rosa Yoon, B S Kim; 1.40 J R Yoon, B C Lim, K S Baek, Zang Ning Li; 1.48 Nigel Goundar, Ramesh Goundon, Narayan Goundar; Late entries accepted until 2pm; Starters: Veramu Rokotavaga and Manish Deo; Cards: Nigel Goundar and Manish Deo

Lautoka

THE Lautoka Golf Club will stage the 2013 Summer Cup Championship tomorrow over six weeks. Committed full financial members wishing to run the affairs of the golf club may register their interest with club president Vijay Ram on 9925637.

The LGC will host the Pre- Summer cup stroke event on Sunday sponsored by Interlec PTY Ltd Australia. Tee-Off: 10.00am-11.00am; Starters: Vijay Krishna/Jeffery John; Cards: Umen Reddy/Dr Vimal Murthi; Match: Prem Chand/Raymond Singh; Prize Presentation: Anthony McEvoy; *Other club members invited to participate for the main prizes. *Conatct: Gaffar Ali - 9789235

RUGBY

Fiji Rugby

THE following U20 players are requested to meet at Albert Park in Suva at 9.30am today.

Sunia Tamani, Joji Ravula, Jack Costtelo, Ratulame Lewanavanua, Mesake Doge, Isaia Namote, Penaia Cakobau, Jone Tokamalua, Esikia Macu, Marika Vunibaka, Kemueli Tokalau, Pita Gus, Opeti Delana, Jone Baleidau, Sakiasi Kautoga, Laijiasa Bolenaivalu, Jale Masi, TuNai Vatubua, Emori Waqa, Orisi Nawalowalo, Josefa Waqabaca, Dylan Bower, Kini Douglas, Michael Little, Nemia Cavuilati, Isireli Masiwini, Mosese Qionimacawa, Peceli Tuisese, Sevanaia Galala, Nasoni Senivuga, Iosefo Bulavakarua, Pita Tamanivalu, Ravuama Moala, Elia Ratucove, Jimilai Rokoduru, Paula Vakawaletabua, Ledua Mau, Emosi Bure, Lawrence Gock, Napolioni Seru, Filimoni Seru

Lautoka

THE following players are to report at training at Churchill Park ground two. Contact coach on 9797 767 or trainer on 8791 177.

Rupeni Naqiri, Penioni Ranitu, Kalivate Tawake, Viliame Satala Jnr, Viliame Nabiau, Ilaisaleca, Taione Ratu, Lemeki Naiobi, Saimoni Tagitagivalu, Yagavito Sauvakarua, Apakuki Vuaviri, Timoci Vuadreu, Sailosi Dawai, Jo Visei, Jasa Veremalua, Kelemedi Bola, Panapasa Namoko, Moape Batinikeli, Taniela Rawaqa, Asaeli Vula, Manoa Qerea, Watikini Vunisa, Alipate Ciba, Josua Kerevi, Iliesa Tora, Kini Tora, Vatiliai Tora, Naisiasa Moala, Semi Roqica, Anasa Vasukiwai, Meli Ravai, Iliesa Salusalu, Kusitino Vatu, Jone Tiko, Setareki Ritova, Banuve-Army, Antony Wise, Metuisela Talebula, Setarki Rakoto, Stein Blake, Josateki Sovau, Tevita Raqina, Laisenia Valumu, Epeli Radaniva, Jone Radaniva, Amino Rakicobula, Sela Raturadra, Tevita Delailomaloma, Lorima Gukivuli, Josua Retenilagi, Mitieli Kalou, Sakiasi-(Naviyago), Daurua- (Vitogo), Saukuru- (Naviyago), Ponipate- (Lawaki), Nayawa Gonetuka, Steven Valentine, Nakibo Napolioni, Asaeli Qalova, Napolioni Waqa- (Misiwani), Eliki Dolabula, Cakau (Topeline), Opeti Roi, Marika Bari (Misiwani), Iferemi Rawaqa

Nadi

THE Nadi Rugby Union U20 trial will be held at Ratu Navula College Ground 9am tomorrow. Contacts are Usaia Koroivunilagi(8645476), Filipe Koroikai(7825206), Josaia Rokomarawa(9418391)."

Naitasiri

THE squad named below is the initial to this 2013 season and subject to changes after the trials and zone rally.

Forwards: Joeli Veitayaki, Veresi Daku, Jale Koroi, Douglas Maxwell, Joji Washingtoni, Seru Bilivanua, Dan Ligairi, Samu Suguturaga, Sikeli Boulekaleka, Etuate Gadrodro, Netani Vora, Necani Lagikere, Sairusi Kadi, Senivalati Vunibola, Iosefo (Naqali), Silivenusi Cavidi, Sekove Roko, Manasa Uluiviti, Keni Vereivalu, Nacanieli Lewewesi, Sireli Kaloucava, Inoke Tuisese, Jese Cirikisuva, Timoci Vakadranu, Dale Tonawai, Lekima Tuidraki, Filimone Seru, Rafaele Tokona, Sakeasi Rokosuka, Saula Colaiwau, Sekove Radaveta, Ro Avenisa Roveremalumu, Sikeli Turaga.

Backs: Waisele Vatuvoka, Etonia Roko, Nemani Vecenayawa, Lote Raratabua, Kolinio Vunaki, Paula Rawiriwiri, Semi Kavetani, Serupepeli Ranavue, Iliesa Matanisiga, John Stewart, Jonetani Vetau, Jo Naisilisili, Temesia Roko, Jasa Yalayala, Sitiveni Vatuvoka, Tomasi Cama, Paula Tiko, Sitiveni Ravusali, Epeli Vuicuvu, Arisi (Serea), Elesio Eremodo, Joseva Nodrakoro, Waisea Luveniyali, Waisele Levula, Vetaia Rokosuka, Avete Vodivodi, Jese Toduadua, Maika Sauturaga, Sakaraia Sauturaga, Suliasi Soronakadavu, Sikeli Boladuadua, Lemeki Tuinidau, Naresia Malimali, Keni Raceva, Iliesa Keresoni, David Batiratu, Tomasi Dogo, Samuela Wailekaleka, Alivereti Nagirivakawalu, Mateo Bailoga, Suliano Tarogia. For more information contact Sailosi Naiteqe Sr 9388922, Peniasi Uluiviti 9406326, Peni Baleira 8338850 or Poni Saulekaleka 9331772

SOCCER

National Football League

THE Fiji Sun/GP Batteries National Football League fixtures for this weekend.

Tomorrow

Prince Charles Park, Nadi

1pm Nadroga-Navua

3pm Nadi-Suva

Sunday

Govind Park, Ba

12noon Tavua U21-Ba U21

2pm Lautoka-Suva

4pm Tavua —Ba

Fiji Sun GP Batteries Premier Division Football League

South/West

Tomorrow

Penang Sangam High, Rakiraki

1pm Rakiraki-Lami

3pm Vatukoula-Tailevu Naitasiri

Sunday

Penang Sangam High, Rakiraki

1pm Vatukoula-Lami

3pm Rakiraki-Tailevu Naitasiri

Rewa

REWA Football Local League Games will be played on Sunday at Saraswati Primary School grounds, Manoca. Ground One: 9am, Waidamu Strikers-Lakena Sports; 10.30, Delta Timber Verata-Korociriciri; 11.45, Dilkusha Excel-Visama FC; 1.00pm, United III-St Christophers; 2.15, Kasavu-Vunivai Naita; 4.00, 2M youngstars-Nakaikogo Football

Ground Two: 9am, Hakwa-Lak