Fiji Times Logo

Fiji Time: 5:34 PM on Thursday 24 April

/ Front page / Sport

LOCAL SCOREBOARD

Emoni Narawa
Monday, November 19, 2012

ATHLETICS

Chow Games

Western Division at Churchill Park in Lautoka.

Grade winners: U9 girls - Nadroga, U9 boys - Nadroga; U10 girls - Lautoka, U10 boys - Nadroga; U11 girls - Nadroga, U11 boys - Nadroga; U12 girls - Nadroga, U12 boys - Lautoka; U13 girls - Nadroga, U13 boys - Ba; U14 girls - Nadroga, U14 boys - Nadroga.

GOLF

Nadi

THE KKs Hardware-sponsored monthly medal tournament was played at the Nadi Airport Golf Club on Saturday.

Overall gross: Anuresh Chandra 74. Overall nett: Andrew Seo 68. A grade nett: 1st Ram Khelawan 74, 2nd Salesh Singh 76, 3rd, Baroon Hussein 78. B grade nett: 1st Hari Ram 70, 2nd Kee Hoon Park 70, 3rd Ambika Prasad 71. C grade nett: 1st Matthew Seo 68, 2nd John Wong 78, 3rd Francis Tan 78. Nearest to the pin: Chandra Segran Pillay, Park, Ambika. Ladies winner: Vani Eaton.

NETBALL

Shine On

THE Shine On Netball Club tournament was held at the multipurpose courts in Lautoka on Saturday.

Women's final: Bounty 17 Shine On 9.

Men's final: Bankstown 25 Bua 15; semi-finals: Bankstown beat Shine On, Bua beat Diamonds.

RUGBY

Coral Coast 7s

THE results of the three-day Coral Coast 7s tournament that was held at Lawaqa Park in Sigatoka last week.

Day One - Pool A: Wardens Gold 12 Red Rock II 0; Naviti 17 Sunnybank 5; Wardens Gold 12 Naviti 12.

Pool B: Aussie Thunderbolts 31 Sigatoka River Safari Navosa 5; Hideaway Hurrucanes 19 Auckland Marist 17; Aussie Thunderbolts 22 Hideaway Hurricanes 17.

Pool C: Tonga Aoniu 19 Pacific Warriors 14; Davetalevu 19 Warwick 5; Tonga 24 Warwick 10.

Pool D: Wardens Green 20 Yamacia 12; Tokatoka 33 Navy 0; Tokatoka 21 Yamnacia 7;

Pool E: Hydro 22 Dritabua 12; Red Rock 31 Nabua 7; Red Rock 33 Dritabua 12;

Pool F: Police 19 Outrigger 14; Serevi Select 17 Lomaiviti Barbarians 14; Serevi Select 26 Outrigger 12.

Day Two - Pool A: Sunnybank 24 Red Rock Two ; Naviti 12 Red Rock Two 5; Wardens Gold 15 Sunny Bank 7.

Pool B: Sigatoka River Safari Navosa 21 Auckland Marist 10; Hideaway Hurricanes 19 Sigatoka River Safari Novosa 12; Aussie Thunderbolts 28; Auckland Marist 7.

Pool C: Davetalevu 34 Pacific Warriors 0; Warwick 27 Pacific Warriors 5; Tonga Aoniu 17 Davetalevu 5.

Pool D: Wardens Green 10 Navy 0; Navy 12 Yamacia 5; Tokatoka Babas 14 Wardens Green 10.

Pool E: Hydro 17 Nabua 5; Nabua 15 Dritabua 14; Red Rock 26 Hydro 5

Pool F: Police 24 Lomaiviti Barbarians 12; Outrigger 15 Lomaiviti Barbarians 5; Police 19 Serevi Select 14

Day Three - Shield quarter-finals: Pacific Warriors 24 Nabua 5; Yamacia 24 Red Rock Two 17; Lomaiviti WBD over Dritabua; Navy 19 Auckland 7.

Semi-finals: Yamacia 15 Pacific Warriors 10.

Bowl quarter-finals: Wardens Green 19 Navosa 10; Sunnybank 26 Hydro 19; Hideaway 14 Warwick 7; Serevi Select 19 Outrigger 12.

Semi-finals: Wardens Green 19 Sunnybank 10; Hideaway 19 Serevi Select 17.

Cup quarter-finals: Davetalevu 21 Wardens Gold 5; Red Rock 21 Tokatoka Babas 5; Police 12 Tonga 7; Naviti 12 Aussie Thunderbolts 7.

Semifinals: Red Rock 19 Davetalevu 7; Police 24 Naviti 10.

Final: Red Rock 17 Police 12

Women's cup semi-finals: Aussie Pearls 12 Sunnybank 7; Marist Seahawks 10 Striders 0.

Final: Aussie Pearls 22 Marist Seahawks 19

Women's plate semi-final: Lady Babas 12 Sydney University 5; Seahawks 17 Pacific Two Blues 5.

Men's plate semi-finals: Wardens Gold 12 Tokatoka Babas 24; Tonga 5 Aussie Thunderbolts 22.

Final: Tokatoka Babas 31 Aussie Thunderbolts 7

SOCCER

NCC

THE Kriz Signs National Club Championship was played at Govind Park in Ba over the weekend. 4R Electrical FC 7 Agriculture FC 0, GM Ba FC 6 Rifle Range FC 2, Shore Blues FC 2 League FC 1, Samabula FC 3 Wailoku FC 0, League FC 3 Samabula FC 2, Wailoku FC 7 Shore Blues FC 0, 4R Electrical FC 0 GM Ba FC 0, Rifle Range 2 Agriculture 0, Samabula FC 5 Shore Blues 0, League FC 2 Wailoku FC 1, 4R Electric 10 Rifle Range 0, GM Ba 1 Agriculture 0.

Semifinals: 4R Electrical 4 League 0; GM Ba 3 Samabula 2.

Final: 4R Electrical 3 GM Ba 1

VOLLEYBALL

Lautoka

THE Lautoka Volleyball Association club competition was played at the multipurpose courts last Thursday. Men's-FSC Eagles One 2 FSC Eagles Two 1, Texas One 1 Cakaunitabua 2, FSC Eagles One 2 Cakaunitabua One, FSC Eagles Two 1 Texas One 2, FSC Eagles One 1 Texas Two 2. Women's-Army Wives 2 Islanders 1, Texas Two 2 Islanders 0, Cakaunitabua 1 Blue Reef 2, Flames One 2 Teachers 0, Texas One Blue Reef 2, Flames Two 2 Texas 2 0, Teachers 0 Flames Two 2, Blue Reef 2 Army Wives 0, Cakaunitabua 2 Texas Two 0.

Raiwai

RESULTS of the Raiwai volleyball that was held Eagles court last Saturday.

Snipers 0-Gambling 2; Rebels 2-Red Beard 0; Red Beard 2-Red Light 0; Rebels 2- Pulse 1; Pulse 1-Red Beard 2; Red Light 2-Snipers 0; Gambling 1-Red Beard 2

Suva

RESULTS of the first Suva IDC tournament at the National Gymnasium over the weekend.

Super premier: Quarterfinals: Nasinu II 2 Suva IV 0, Lami I 2 Nasinu III 0, Suva II 2 Suva I 1, Nasinu I 2 Suva III. Semi: Nasinu II 2 Lami I 1, Nasinu I 2 Suva II 0. No final.

Premier: quaterfinal: Nasinu V 2 Lami III 0, Suva V 2 Suva VIII 0, Suva VI 2 Lami II 0, Nasinu VI 2 Suva VII 0.

Semi: Suva V 0 Nasinu V 2, Suva VI 2 Nasinu VI 0; Final: Suva VI 2 Nasinu V I 1.

Security Forces

THE results of the Security Forces Volleyball club games that were held at the Immigration Cap Park in Suva last Saturday.

Women: Police II 3 Army III 0; Police I 2 Army II 0; Army I 2 Army II 0; Police I 3 Army I 2 (Challenge game); Men: Navy 2 Police I 0; Corrections 2 Army II 1; Army I 2 Immigration I 1; Immigration I WBD Immigration II; Army II 3 Army I 1 (Challenge Game)